Sponsorem publikacji jest:

prasa hydrauliczna

Łańcuch techniczny – wytwarzanie i funkcjonalność

Łańcuch techniczny – wytwarzanie i funkcjonalność

Łańcuch techniczny jest materiałem niezbędnym w wielu dziedzinach przemysłowych i związanych z gospodarką. Znajdują zastosowanie głównie we wszelkiego rodzaju działaniach transportujących, stanowiąc składnik różnego rodzaju wyposażenia urządzeń dźwignicowych.

Plusem łańcuchów technicznych jest ich budowa bazująca na pojedynczych, złączonych ze sobą ogniwach. Zapewniają one zarazem sporą nośność, jak i unikalną zmienność ukształtowania łańcucha.

W zakresie wytwarzania łańcuchów technicznych wytwarza się zazwyczaj trzy ich typy. Pierwszym jest łańcuch z ogniw, zwany również pierścieniowym, drugim łańcuch drabinkowy, powszechny w zastosowaniach rowerowych, a trzecim łańcuch płytkowy, stanowiący główną grupę łańcuchów napędowych.

Łańcuch techniczny zazwyczaj produkowany jest ze stopów żelaza, w tym głównie stali. Surowiec ten pozwala osiągnąć bardzo dużą odporność łańcucha, a tym samym przeprowadzać z jego zastosowaniem działania do których wymagany jest sprzęt o dużej nośności.

Najpopularniejsze w zastosowaniu są łańcuchy techniczne ogniwowe, które stosuje się we wciągnikach łańcuchowych oraz w produkcji cięgien zawiesi transportowych.

Główny podział łańcuchów technicznych z ogniw obejmuje dwa ich typy: łańcuchy techniczne o ogniwach krótszych oraz łańcuchy techniczne o ogniwach dłuższych. Każdy z tych typów używany jest do charakterystycznych zastosowań, do których dopasowano konstrukcję łańcucha. Łańcuchy techniczne o ogniwach krótszych wykorzystywane są w różnego rodzaju urządzeniach mechanicznych. Są w nich na ogół elementem napędowym, współpracującym z układem kołowym. Łańcuchy techniczne o ogniwach dłuższych charakteryzują się zdecydowanie większą powszechnością zastosowań. Znajdują się w bardzo ogólnym zastosowaniu np. w sektorze górniczym.

Łańcuchy różnego rodzaju znajdują również zastosowanie w przemyśle maszynowym, hutniczym, wytwarzania cementu, wcyicnki oraz obróbki drewna czy poławiania ryb.

Łańcuchy techniczne są dostępne u producentów w różnych właściwościach. Właściwości łańcucha technicznego dotyczą głównie rodzaju stali, z jakiej go wyprodukowano oraz wielkości użytych ogniw, czyli w efekcie średnica cięgna łańcucha.

Podobne artykuły:

Ubezpieczenia OC gwarantuje ochronę ubezpieczonemu zarówno w państwie jak i za granicą. Dokumentem gwarantującym ochronę jest zielona karta, która nie jest wymagana na terytorium Unii Europejskiej. Jednakże zielona karta obowiązuje pols...
Curling należy do sportów zespołowych, podobnych do pétanque czy inna nazwa tego sportu zimowego brzmi bocce. Sport ten jest rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. ...
Ferrari jest popularną marką samochodową. Oczywiście niezwykle ekskluzywną i dostępną dla nielicznych. To jedna z tych marek obok Porsche i Lamborghini, które cieszą się największą renomą wśród entuzjastów motoryzacji. Powszechni...
Wiele nas, czyli kobiet jest pełnych uroku. Zazwyczaj porównywalnych przez panów do pradawnych bogiń. Otóż w szafie każdej z nas można znaleźć modną odzież nie wszystkich ubrań, ale ich części. Otóż we współczesnym ...
Jak nie trudno się domyślić wszelkiego rodzaju procesy tworzenia rozpoczynane są od odpowiedniego projektu naszkicowanego na desce kreślarskiej lub też za pomocą komputera. Tak dzieje się również w przypadku stworzenia przydomowego ogró...